Home / דימוי גוף

דימוי גוף

דימוי גוף הוא התפיסה של אדם את המראה החיצוני שלו, משקל גופו ועל פי רוב גם הדרך בה הוא משווה את גופו לסטנדרטים ונורמות חברתיות, בהתייחס למראה גופו באופן כללי או חלקים מגופו.
דימוי גוף מהווה חלק מן הדימוי העצמי של כל אדם, המשפיע על הביטחון העצמי שלו, אך הוא שונה מעט משאר תחומי הדימוי העצמי מאחר שהוא עוסק בתחום פיזי בפרט, ולא ברגשות או תכונות פנימיות, לא בהערכה כללית של תכונות והישגים, רק בנושאי מראה חיצוני.

התפתחות של דימוי גוף

ככל שילד גדל, כך הוא לומד להבדיל את עצמו מהסובבים אותו, להבין שהוא מהווה ישות נפרדת ועצמאית המנותקת מאנשים אחרים.
עניין משמעותי הן לאישיות הפנימית של הילד והן לתפיסה שלו לגבי מראהו החיצוני, דימוי הגוף מתפתח בעיקר בזכות התנאים הסביבתיים שהוא סופג בעת התבגרותו.
כל אדם שומע במהלך חייו, ובמיוחד בשנות הילדות הערות שונות על מראהו, החל מהדמיון שלו להורה זה או אחר, הערות כמו "איזה ילד יפה" וכדומה, בנוסף להערות אלה ישנו פידבק ישיר בחברה ובסיביבתו, לעג או מחמאה למראה מסויים (גבוה מדי, נמוך מדי, רזה מדי, שמן מדי, פצעונים, שיעור יתר, צבע שיער, תספורת, שיער דליל, ג'ינג'י, גבות מחוברות, לבוש שונה ועוד המון אפשרויות) כל אלה מצטרפים לחשיפה למדיות שונות, דוגמנים בפרסומות, שחקנים בסדרות וסרטים, עיתוני אופנה ומגזיני רכילות הם רק חלק מהגורמים המשפיעים על תפיסת דימוי הגוף שלנו, המראה הפיזי האובייקטיבי של הגוף עשוי להשפיע על דימוי הגוף, אולם הוא לא בהכרח הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על דימוי הגוף.

כך, למשל, אדם שסובל ממשקל עודף וחי בחברה אשר מאדירה גוף רזה מאד, יפתח כנראה דימוי גוף שלילי. אולם אדם בממדי גוף דומים אשר סביבו אנשים במשקל גבוה, או אשר שמע מחמאות על מראהו בילדותו,או התעלמות מערך שלילי למשקל גבוה עשוי לפתח דימוי גוף חיובי, על אף משקלו.

ישנם מחקרים המצביעים על כך שנשים נוטות יותר לפתח דימוי גוף שלילי מגברים, והן מדווחות על אי שביעות רצון ממראה גופן, או מחלק כלשהו בגופן, בשיעור גבוה יותר מגברים, נשים גם נוטות לתת דגש לכל חלק גוף בנפרד, ומספיק שחלק אחד או חלקים בודדים יהיו לא לרוחן הדבר עשוי להשפיע על דימוי הגוף שלהן יותר, דברים שנשים שמות עליהן דגש בשונה מגברים (לא כהכללה אלא ע"פ רוב) הם:
עיצוב השיער, גודל ומבנה החזה, בטן שטוחה, צורת הישבן בפרט והאגן בכלל, בעוד הדברים שגברים שמים עליהם דגש הם התקרחות, ומבנה אתלטי. ייתר הדברים כגון משקל, גובה וכדומה משותפים לשני המינים.
גברים לרוב הצעירים יותר נוטים לייחס חשיבות גם הם למראם הפיזי הכולל, אך הם נוטים להיות מרוצים ממנו באופן כללי יותר מנשים.

החשיבות של דימוי גוף טוב

דימוי גוף נמוך עלול להוביל לחוסר ביטחון עצמי ולהתפתחות של הפרעות שונות, הנפוצות שבהן הן הפרעות האכילה המוכרות – אנורקסיה, בולימיה וכדומה, אשר נובעות בעיקר מתחושתן של נערות (ובשיעור נמוך יותר, גם נערים) כי גופן אינו עומד בסטנדרטים החברתיים וכי הן אינן נראות טוב. דיאטות חריפות או אכילה רגשית בעקבות דימוי הגוף הנמוך הם חלק מהטריגרים להפרעות האכילה הללו.
אנשים בעלי דימוי גוף חיובי נוטים יהיו מאוזנים יותר נפשית ויהיו פחות עסוקים בהשלכות של המראה החיצוני שלהם על אורח חייהם.
לאנשים אלה יהיה קל יותר להגיע להגשמה עצמית ולחוש תחושת סיפוק וערך עצמי.

Live Chat Software